USDA-zónák
Gyakran, mikor egy növény vásárolunk azt látjuk a cimkén, hogy pl. USDA 7b. Klassz, de mit jelent ez?
Sokszor találkozunk a növények címkéjén hópehellyel vagy hőmérővel, de időnként az USDA zóna feliratba futunk bele.
A Föld időjárása igen sokszínű ezért a növényzet is a különböző zónákban nagyon változatos.
A United States Department of Agriculture (USDA), azaz az Egyesült Államok Földművelésügyi Minisztériuma fejlesztette ki az USDA egy zónarendszert, mely a földrajzi zónákat a téli átlagos minimum hőmérséklet alapján rangsorolja. Tehát egy adott helyen a legalacsonyabb téli hőmérséklet öt egymást követő télen -15 °C, -11 °C, -9 °C, -15 °C és -14 °C fok volt, az átlagos legnagyobb hideg -12,6, így a hely a 7-es zónába kerül. Ez nagyjából megfelel Magyarország klímájának. Ez tájékoztat minket arról, hogy egy adott növény bizonyos csoportja mely zóna minimum hőmérsékletét képes elviselni téli időszakban. Nem szabad elfelejteni, hogy időjárásunk igen változékony és a klímavándorlásnak köszönhetően ezek a földrajzi zónák idővel elotolódhatnak.
Mit jelent ez a növényekre nézve?
Lényegében arról van szó, hogy adott évelő növény adott téli minimumhőmérsékleten mindenféle takarás nélkül áttelel a szabadföldben ültetve (avagy vizinövény esetében a tóban) biztonságban adott földrajzi helyen.
Ne feledjük, ez csak egy adat. A növények élőlények és több tényező is befolyásolhatja a túlélő képességét. Ilyen körülmények a szél, a talaj típusa és nedvességtartalma, a páratartalom, a levegőszennyezettség, a hó vagy csapadékmennyisége, a téli napsütéses órák száma. Ezen kívül természetesen számít az ültetés módja, a növény mérete, egészségi állapota is.
Különböző mikróklíma a kertemben, ilyen is van?
Bizony ám! A kerted is rendelkezik saját mikróklímával és amint ezt felfedezed és megismered, abban a pillanatban megtalálhatod a megfelelő helyet a megfelelő növénynek.
A kertedben is vannak sarkok, amelyek hűvösebbek, szárazabbak, vagy pont ellenkezőleg melegebb, nedvesebb. Egy nyílt kertben is lehetnek szelesebb vagy csendesebb részek. Ezeket hívjuk mikróklímáknak.
A kertedben elhelyezkedő házak, fák, bokrok is sajátos mikroklímát alakítanak ki. Például a házad mögötti árnyékos rész teljesen más feltételeket biztosít, mint a kerítésed melletti napos terület. Egy kis szorgalommal és megfigyeléssel elkészítheted kerted mikróklímatérképét. Nincs másra szükséged mint elszántságra :) no meg persze papír és ceruzára, avagy a lelkesebbek akár számítógépen is megtervezhetik megfigyeléseiket.
Mi történik a kertedben?
Találd meg Magyarország zónatérképén, hogy melyik zónába esik a kerted, jegyezd fel. Valamint megnézheted a meteorológiai oldalakon, hogy a városodba mik az időjárási jellegzetességek, napsütéses órák száma, csapadékmennyiség, átlaghőmérsékletek a különböző évszakokban. Majd pontosítjuk ezeket az adatokat kifejezetten a te kerted jellegzetességeit figyelembe véve.
Első lépésként rajzolj egy térképet, melyen feltünteted a házakat és egyéb épületeket, magasabb fákat esetleg nagyobb bokrokat, ha ez kész, akkor kezdjük a megfigyelést:
- Elsőként jegyezzük fel, hogy kora hajnalban hol érik az első napsugarak a kertedet.
- Érdemes több napon át évszakonként megfigyelni a hajnali, délelőtti, déli, kora délutáni és a naplemente előtti sugarakat. Igy hamar feltérképezhetjük, hogy melyek a kertünk árnyékos, félárnyékos és napos területei.
- A kerti séták alkalmával érdemes megjelölnöd a huzatosabb sarkokat is, mert tudjuk hogy vannak növények melyek nem szeretik az erősebb légáramlatokat.
- Majd várjuk az esős napokat :) érdemes esőmérőket kihelyezni, hogy tudjuk, mely területeket nem éri a természetes eső, itt gyakoribb locsolásra lesz szükség.
Most, hogy van egy átfogó képed a kerted klímájáról, összeválogathatod a növényeket és kialakíthatod a számukra legmegfelelőbb helyen az ágyásokat. A napfénykedvelő növények kerüljenek messzebb a háztól és magas fáktól.
Tudnod kell, hogy a kövek és beton alapú járdák, kocsifeljárók nagyon sok hőt szívnak magukba napközben, melyet az éjszaka során a környező talajba engednek ki. Tehát egy járdaszegély mellé nem érdemes vízigényes növényeket telepíteni, mert ott nagyon száraz a talaj, sok sok locsolásra lesz szükség. Ilyen kőszegélyek mellett például hosszabb ideig tart a termés beérése
Ne feledd, minden egyes elültetett növénnyel te magad is hatással leszel a kerted mikroklímájára. Igy ha nem optimális a kerted egy általad igencsak vágyott növény számára, te magad is tehetsz azért, hogy megteremtsd számára a megfelelő klímát.
Szélvédő sövények, árnyékoló magasra növő fák, kerti tavak kialakítása mind mind hozzájárul a változatos kerti mikróklímához.
Természetesen ha trópusi igényeid vannak, oda már több elszántságra lesz szükség, mert ott már üvegházra lesz szükség vagy többletmunkára tavasszal és ősszel a téliesítés miatt. De ez sem lehetetlen és nem is igényel rengeteg időt.