Banánfa? Olyan nincs is!
Tisztázzuk, a banánnak áltörzse van, se kéreg, se háncs, se évgyűrűk!
Kezdjük az alapoktól, mert sajnos nagyon sokan úgy keresnek meg minket, hogy:
"Fagytűrő banánfátok van?"
Van banán-növényünk és van olyan is amelyik igen jól bírja a hideget is! De tegyük rendbe, hogy mi mit is jelent!
Kezdjük a banánfával!
A banán bár vetekszik a fák magasságával mégis lágyszárú növények. Növekedése során a koncentrikusan elhelyezkedő levélhüvelyek alakítják ki a törzsét, melyet áltörzsnek vagy pszeudoszárnak nevezünk. Tehát NEM fa!
Egy szár élete során akár 40 levélhüvelyből kis kialakulhat. A virágzástól számítva 80-180 nap is eltelhet (fajtától függően), míg a banán-gyümölcs szüretelhetővé válik.
Közel 1000 fajtája él a természetben, és hasonló számban érhetőek el a laboratóriumokban vagy kertészetekben elérhető hibridek. A legnagyobb banánültetvények Közép-Keleten és Dél-Amerikában találhatók.
És hogy fagytűrő avagy télálló lenne-e?
A fagy 0°C alatt áll be, a télállóság azt jelenti, hogy egy adott területen akkor télálló egy növény, ha minden védelem és extra gondoskodás nélkül is túléli adott klímán a telet. Magyarország klímája a hűvös éghajlatok tartományába sorolandó, azon belül is kontinentális, a mediterrán és az óceáni éghajlati hatás éri, tehát az évi hőmérsékletingás jelentős és elkülönül a négy évszak.
Lássuk csak, átlagosan elmondható, hogy egy banán-növény a 26,7°C-os átlaghőmérsékletet kedveli és a havi csapadékigénye 100 mm. Tehát 22-32°C-ban érzik jól magukat. Természetes élőhelyükön a száraz évszak nem tart tovább 3 hónapnál. Ez a száraz évszak Magyarországon azt jelenti, hogy télen maximálisan csökkentjük a locsolást.
A "fagytűrő" banánoknak a rizomáik élhetnek túl akár -12°C-ot, ez azonban azt jelenti, hogy takarás vagy teleltetés nélkül a levelek elhalnak és a bennük lévő nedvességtartalom miatt a rizoma elrohad, egy fagy-hideg hatására elhal. Ergó, a "fagytűrő" banánok is igénylik a téli védelmet!
"De a szomszédnál takarás nélkül áttelelt!" - Igen, vannak Magyarországon olyan mikroklímák, ahol ez előfordulhat (pont ezért lakunk mi is a két Balaton között), de lássuk be, nem élünk a Trópusokon és ha ez így működne én magam forgalmaznám tonnaszámra a banánokat ezáltal kiszorítva a magyar piacról a Chilei importot! Milliomos lennék! De szép is lenne! No hát ez nem így működik hosszútávon! Egy enyhe tél még nem terem tonnaszám banánt! :)
Térjünk vissza Magyarország klímájához. Ha pl. Baranya megye déli részét nézzük, ott mediterrán hatás éri a területet, így egy védettebb helyen áttelelhet a strapabíróbb banánfajta, ám szinte biztos, hogy védelem nélkül itt is elfagy az áltörzs.
Szóval, ha "fagytűrő banánfát" szeretnél, mi kiszolgálunk szívesen és ez esetben a Musa basjoo, Musa sikkimensis, Musa Dajiao, Musa velutina, Musa itinerans, Musella lasiocarpa fajtákat fogjuk ajánlani neked. Mert mi tudjuk - és most már Te is tudod - hogy ők a legellenállóbb fajták itt Magyarországon, de ez nem jelenti azt, hogy nincs vele dolgod ősszel!
Ezeket a fajtákat "csak" vissza kell vágni kortól függően 60-100 cm-re és be kell takarni őket a szabadföldben mondjuk egy polikarbonát házikóval és szalmával, majd márciusban lebontani a házikóját. Javasoljuk napsütötte melegebb téli napokon szellőztetni a növényt.
És a nem fagytűrő banánok lennének a szubtrópusi, trópusi fajták mint pl. a Musa cavendish és acuminata fajták, melyek teleltetése 15-18°C között zalik, vagy vannak fajták, mint az Ensete fajok és a Musellák, melyeket akár fagymentes pincében is át lehet teleltetni.
Fajták:
Ensete: Afrikában és Ázsiában honos trópusi fajták, melyeket hamis banánként tart számot a botanika, mert nem termelnek ehető gyümölcsöket. Monocarpikus, azaz életükben csak egyszer virágzanak, majd az anyanövény elpusztul, emiatt csak magról szaporíthatók.
- Ensete glaucum: hóbanán, himalájai banán. Délkelet-Ázsiából, Nepálból és a Himalája környékéről származik. nagy, kékeszöld leveleiről ismert, amelyek hossza akár 2-3 méter is lehet. A levelek viaszos bevonatúak, ami jellegzetes, ezüstös-kék árnyalatot kölcsönöz nekik. A szabadban a napos, meleg helyeket részesíti előnyben.
- Ensete bagshawei: Közép- és Kelet-Afrikában őshonos. A levelek színe zöld, de a levélnyél gyakran pirosas vagy lilás árnyalatot mutat, akár 6-8 méter magasra is megnőhet természetes körülmények között. A virágok látványosak,
- Ensete holstii: A Kelet-afrikai vadbanán levelei zöldek, enyhén viaszosak, és az érett növényeken akár 3 méter hosszúra is megnőhetnek. A levélnyelek vöröses vagy lilás árnyalatot is mutathatnak
- Ensete homblei: Bemba banán, Közép- és Kelet-Afrika bizonyos részein őshonos.
- Ensete proboscideum: =ventricosum?
- Ensete superbum: Cliff banán, Indiából származik.
- Ensete perrieri:
- Ensete ventricosum: Az etióp banán
- Ensete ventricosum Maurelli: A vörös abesszin banán
- Ensete wilsonii (Yunnan):
Musa: léteznek desszertbanánok, főznivalók, dísznövényként is tartjuk sokakat, melyeknek a sok és kemény mag miatt, ehetetlen a termése.
- Musa Basjoo:
- Musa Bordelon
- Musa Cardaba
- Musa Chilocarpa
- Musa Double (Mahoi)
- Musa acuminata Dwarf Cavendish
- Musa Dwarf Namwa
- Musa Dwarf Orinoco
- Musa Goldfinger
- Musa Mona Lisa
- Musa Gran Nain
- Musa Gros Michel
- Musa Ice Cream
- Musa Dandarian
- Musa Lacatan
- Musa Little Prince
- Musa Margarita
- Musa Siam Ruby
- Musa Truly Tiny
- Musa Veinte Cohol
- Musa balbisiana Thai Black
- Musa Red Tiger
- Musa sumatrana Zebrina
- Musa sumatrana x cross X
- Musa thomsonii
- Musa velutina Pink
- Musa yunnanensis
- Musa zaifui
- Musella Lasiocarpa
Források, melyeket meleg szívvel ajánlunk nektek, mert akik az alábbi blogot írták, lényegében hazai banán szakértővé nőtték ki magukat, sokat tanultunk a kezdetekben mi is tőlük!
- https://www.bananfa.hu/gondozasi-tanacsok
- https://aracea.blogspot.com/2016/01/telallo-bananok.html
- a fatörzs képe: https://www.bakonytuzifa.hu/tag/a-fa-felepitese/page/2/
- banán áltörzsének a keresztmetszete: https://longwayeducation.com/2024/01/20/banana-fiber-manufacturing-properties-and-composition/