A Philodendronok világa
A Philodendron a trópusi régiókból származó hazánkban nagyon népszerű szobanövény, amely elsősorban Dél-Amerika esőerdőiből, különösen a brazil és kolumbiai esőerdőkből ered. A név a görög "philo" (jelentése: szeretet) és "dendron" (jelentése: fa) szavakból származik, ami "fakedvelőt" jelent, mivel természetes élőhelyén fák köré tekeredve, felfelé növekszik a lombkoronák alatt.
Philodendron eredete:
- Származási hely: Trópusi Amerikában, főként Dél-Amerikában, Mexikóban és a Karib-térségben honos.
- Élőhely: A természetben fákon kapaszkodva (liánszerűen) vagy talajszinten élnek. Léggyökerek segítségével kúsznak, sokan pedig törzset képesek nevelni. Nedves, árnyékos környezetet kedvelnek.
- Fajok: Több mint 400 fajtája ismert, mindegyik más és más formájú és színű levelekkel rendelkezik, amiért nagy népszerűségnek örvendenek. Azonban még rengeteg faj várja, hogy botanikusaink rátaláljon. Becslések szerint akár 1000 faj is létezhet még Mexikóban, Közép- és Dél Amerikában, de találkozhatunk velük a természetben még a trópusi csendes-óceáni régióban, DK-Ázsiában és Ausztráliában is.
Philodendron nevelése:
A Philodendronok könnyen kezelhetők, ezért kezdő növénykedvelők számára is ideálisak. Két fő típusa van: a kúszó (lián) típusú és a bokros növekedésű változatok.
Fényigény:
- Közepes fény: A legjobban közepes vagy szűrt fényben érzik jól magukat. Elviselik az árnyékosabb környezetet is, de a levelek színezete ilyenkor fakóbb lehet.
- Közvetlen napfény: Kerüljük a közvetlen napfényt, mert megperzselheti a leveleket.
- A tarka (variegata) változatokat óvni kell a közvetlen napsugárzástól, ám a fényigénye rendkívül magas, mert a fehér foltok a levelekben nem tartalmaznak klorofillt, így nem képesek a fotoszintetizálásra.
Hőmérséklet és páratartalom:
- Hőmérséklet: Ideális hőmérséklet 18-26°C között van, de télen is igényli a minium 14°C-ot. Nem kedveli a huzatot és a hideget.
- Páratartalom: Trópusi eredete miatt kedveli a magas páratartalmat, de jól alkalmazkodik a szárazabb beltéri környezethez is. Alkalmankénti permetezés segít fenntartani a megfelelő páratartalmat. Ne feledd! Egy szoba átlagos páratartalma 30% körül mozog, míg a Philodendronok legalább 60%-ot igényelnek, ám még ez is kevés a természetes közegükhöz, a dzsungelekhez, melyek közel 100%-os páratartalmat biztosítanak a növények számára (itt a relatív pára is 85%). Otthonunkban gyakori permetezéssel vagy párásító berendezéssel, valamint agyaggranulátum segítségével tudjuk őket nevelni.
Öntözés:
- Mérsékelt vízigény: Tartsd egyenletesen nedvesen a talajt, de soha ne hagyd, hogy vízben álljon. A túlöntözés a gyökér rothadásához vezethet. Hagyd a talajt kiszáradni az öntözések között. A legjobb a számukra, ha lágy, sószegény, szobahőmérsékletű vizet kapnak, az esővíz mégjobb. Minél magasabb a fény intenzitása és a szoba hőmérséklete (figyelem padlófűtés!), annál több öntözésre van szüksége a növénynek.
Talaj:
- Jól vízelvezető talaj: Lazább, tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű talaj szükséges. Használhatsz szobanövények számára kifejlesztett földkeveréket is. Kiváló megoldás egy tőzeg alapú keverék, például tőzeg-perlit (2:1) vagy tőzeg-homok (3:1).
Tápanyag:
- Rendszeres trágyázás: Tavasszal és nyáron havonta egyszer vagy kétszer javasolt tápoldatozni Nitrogén-túlsúlyos tápanyaggal. A téli hónapokban ritkábban igényel tápanyagot.
Metszés és gondozás:
- A kúszó fajokat érdemes felkarózni vagy hagyni, hogy felfelé növekedjenek. Az elhalt vagy sérült leveleket el kell távolítani. A kókuszrost, vagy moha karó kiváló támaszték a számukra, mert mindent biztosít számára egy szobai környezetben, amit a dzsungel fáin megkaphatnak: van hová kapaszkodni, nedvesen tartható és esztétikus megoldás.
- a léggyökerek létfontosságúak a növény számára, mégha nem is olyan esztétikus a jelenléte, ők biztosítják a vízellátást és fontos szerepe van a kapaszkodásban. Amennyiben a léggyökereket beleállítjuk az ültetőközegbe, hozzájárulunk a növény jobb tápanyag ellátásához.
Szaporítás:
- Dugványozás: A legegyszerűbb módja a szaporításnak, ha a szárdugványokat vízben vagy közvetlenül talajban gyökereztetjük. Egész évben véghez vihető. A hajtásokat 1-2 nódusz hosszan daraboljuk fel, a vágást közvetlen a nódusz (szárcsomó) alatt hajtsuk végre. Többnyire 3-4 hét alatt gyökeresedik meg a szár.
NASA:
- számos faja kiváló légtisztító, elnyeli a káros szénhidrogén-származékokat (VOC), és beltéri gázokat, mint a formaldehid.
Fajták
A szerk. folytatódik....
Ph. African Fantasy: átsorolták a Thaumatophyllum nemzetségbe. A Philodendron selloum és a Philodendron goeldii hibridje. Változó, sötétzöld levelek, amelyek közül nincs két egyforma. Más néven Philodendron Angelaként is megtalálható a kereskedelemben. D-Amerikából származik, bokros növekedésű, magas és széles lesz.
Ph. Atabapoense: gyűjtőknek kötelező kúszóphilodendron! Brazília és Kolumbia esőerdőiből származik. A növény levelei hosszúak és nyúlánkak, lándzsa alakúak. Felső oldaluk sötétzöld, míg az alsó részük jellegzetes vöröses-bordó árnyalatú. A levelek akár 30-60 cm hosszúra is megnőhetnek.
Változatok:
- Ph. Atabapoense Variegated: a leveleken tarka, krémszínű vagy sárgás mintázat jelenik meg. A levelek alsó oldala jellegzetesen vöröses árnyalatú
- Ph. Atabapoense Silver: nyílhegy alakú levelei egyedi ezüstös árnyalattal rendelkeznek a zöld színen belül, különösen a levelek felső felületén, az alsó rész gyakran vöröses vagy bordós árnyalatú
Ph. bernardopazii: Eredetileg az Amazonas esőerdeiből származik, és a trópusi klímában kúszó vagy felfutó növekedést mutat. A levelei rendkívül nagyok, hosszúkásak, szív alakúak és fényesek. A fehér erek valóban éles ellentétben állnak a bőrszerű zöld levéllel. A levelek valójában olyan fényesek, hogy szinte nedvesnek tűnnek. A levelek mélyzöldek, sima textúrájúak és enyhén bőrszerűek. Ahogy a növény érik, a levelei egyre nagyobbá válnak, akár 1-1,5 méter hosszúak is lehetnek. Levélnyele piros, helyenkén fehér erekkel. Szobai körülmények között rendkívül lassan növekszik.
Ph. billietiae: Dél-Amerika trópusi esőerdeiben, főleg Brazíliában és Francia Guyanában őshonos. Kúszó habitusú, hemiepifita növény, amely természetes élőhelyén fákra kapaszkodik. Lakásban tartva felkarózva vagy mohaoszlopra felfuttatva nevelhető. Hosszú, nyílhegy alakú levelei vannak, amelyek sötétzöldek, és elérhetik akár a 60-90 cm hosszúságot is. A levelek különösen nagyok és hosszúkásak, enyhén hullámos szélekkel, ami igazán feltűnővé teszi. A növény egyik különlegessége a narancssárgás vagy sárgás levélnyél (petiolus).
Változatai:
- Ph. billietiae Variegata: még ritkább és értékesebb a gyűjtők körében. A tarka leveleken fehér, krémszínű vagy sárga minták jelennek meg, amelyek egyedi és kiszámíthatatlan módon alakulnak ki minden levélen.
- Ph. billietiae Dark Form levelei hosszúkásak, nyílhegy alakúak, hasonlóan az alapfajtához, de ezek sötétebb zöld árnyalatot vesznek fel, amely néha majdnem feketének tűnik. A levelek textúrája sima, fényes
Ph. Billietiae x Atabapoense: levelei általában a zöld felső rész és a vöröses alsó rész egyedi kombinációjával rendelkeznek. Narancssárga vagy sárgás levélnyel.
Ph. bipennifolium, avagy a Ph. Violin: (Horse Head Philodendron) egy szokatlan megjelenésű trópusi növény, amely különleges, lófejre emlékeztető levelei miatt kedvelt a növénygyűjtők körében. Ez a fajta a Dél-Amerika trópusi régióiból, különösen Brazília esőerdeiből származik, ahol kúszó növekedésű fajként él a fákon és az aljnövényzetben. A levelek fényesek, sötétzöldek, bőrszerűek, és a növény érett korában akár 40-50 cm hosszúra is megnőhetnek.
Változatai: Ph. b. aureum (Violin Gold), Ph. b. albo variegata, Ph. b. f. glaucous, Ph. b. f. splash varietgata (Splash Gordon), Ph. b. auro variegata, Ph. b. purpure (Florida Bronze), Ph. b. híbrid Ecuador
(képforrás: zo.sa)
Ph. bipinnatifidum: szeldelt levelű levélfák, melyek szinonimái a selloum fajtáknak, így ide sorolandók ők is!
levelei nagyok, mélyen szeldeltek, és akár 1-1,5 méteres hosszúságúra is megnőhetnek. A levelek látványos, karéjos vagy tollszerű szeldeltséggel rendelkeznek, amely hasonlít a páfrányokhoz vagy sellőfarokhoz. A sötétzöld levelek fényesek, bőrszerűek és ráncos felületűek. természetes élőhelyén akár 3-5 méter magasra is nőhetnek.
Változatai:
- Ph. b. Shangri-La: levelei mélyen szeldeltek, sötétzöldek és bőrszerűek, kisebbek és kompaktabbak, mint a hagyományos bipinnatifidumé.
- Ph. b. Tortum: Kúszónövény. levelei mélyen szeldeltek, vékonyak és ívesek, amik egyedi, csontvázszerű megjelenést kölcsönöznek a növénynek. Ezek a levelek fényes zöldek, és ahogy a növény érik, akár 30-60 cm hosszúak is lehetnek.
- Ph. b. cum Laude:
- Ph. b. Little Hope:
- Ph. s. Hope:
- Ph. b. Atom: kissebb, bokros növekedésű fajta, a Ph. selloum (Thaumatophyllum bipinnatifidum) kompakt változata. levelei vastagok, mélyen szeldeltek és hullámosak. A levelek zöldek, fényesek és kompakt és lassú növekedésűek, így a növény viszonylag kisméretű marad, maximális magasságuk általában 30-40 cm körül van. Vízigénye magasabb.
- Ph. b. x selloum:
- Ph. b. Xanadu:
- Ph. b. Choco Empress:
Ph. Birkin:
Ph. Black Cardinal:
Ph. Bob Cee:
Ph. Brandtianum:
Ph. Brazil:
Ph. Burle Marx: